Aby osiągnąć swój pełny potencjał biomechaniczny podczas szeregowania zębów, łuk powinien gładko pracować w zamku. Tarcie to największa przeszkoda na drodze do efektywnego przesuwania zębów. Może zmniejszyć skuteczność leczenia aparatem stałym nawet o 70%, a w skrajnych przypadkach może uniemożliwić pewne ruchy zębów.
Zamki Synergy® to jedyne zamki, które wyposażono w mechanizm selektywnej kontroli tarcia ząb po zębie, przez cały czas leczenia. Zamki Synergy® kontrolują siłę niskiego tarcia podczas szeregowania i wykorzystują tarcie do kontroli podczas finishingu.
Najlepiej dobierać do nich superelastyczne łuki Thermaloy® (termoaktywne) i Bendaloy® (elastyczne łuki tytanowo-molibdenowe). Łuki tego typu to jedno z największych osiągnięć ortodoncji w ostatnich latach – umożliwiają działanie lekką, stałą siłą przez długi czas. Ich superelastyczne właściwości usprawniają ruch zębów i wpływają korzystnie na przyrost kości wyrostka zębodołowego. Ponadto ich zastosowanie upraszcza biomechanikę i pozwala na wizyty pacjentów co 6-8 tygodni.
Zamki Synergy® wydobywają z łuków ich pełny potencjał
Zamki Synergy® zwiększają poślizg w początkowej fazie leczenia z zastosowaniem łuków o dużej elastyczności, podobnie jak dzieje się w przypadku zamków samoligaturujących. Zamki Synergy® mają 3 pary skrzydełek zamiast 2. W czasie ligaturowania środkowych, powiększonych skrzydełek, ich kontakt z ligaturą jest minimalny lub zerowy, co powoduje zmniejszenie tarcia prawie do zera i zwiększa efektywność działania łuków. Wiele prac naukowych potwierdza, że szeregowanie zębów z zastosowaniem łuków o dużej elastyczności w przypadkach trudnych nieprawidłowości jest szybsze i bardziej efektywne, jeśli prowadzone jest z użyciem zamków zmniejszających tarcie, takich jak Synergy®. Wejścia slotów zamków konwencjonalnych mają zakończenia z kątem 90°, które utrudniają umieszczenie drutów w zamkach i mogą powodować ich uszkodzenie. Ponadto konieczne może być zastosowanie ligatur “Lace back” w celu kontroli zaguzkowania, co jest bardzo częste w przypadku techniki MBT. Zaokrąglone ścianki i dna slotów zamków Synergy® eliminują tę konieczność i ułatwiają szybką wymianę drutów w zamkach. Pozwalają także na wczesne zastosowanie grubszych łuków ortodontycznych do zamykania szpar i kontroli torku. Zamki Synergy® zapewniają efektywność biomechaniczną, zmniejszają liczbę łuków zużytych podczas leczenia i redukują ilość wizyt. Zamki samoligaturujące charakteryzują się podobnymi cechami, jednak są dość nieporęczne, wymagają użycia specjalnych kleszczy, są narażone na uszkodzenia i są mniej wygodne dla pacjenta.
Ligatury o mniejszym tarciu – zaleca się, aby z zamkami Synergy® stosować ligatury o mniejszym tarciu. Są pokryte polimerem, który w kontakcie ze śliną zwiększa poślizg. Zaleca się również stosowanie łańcuszków elastycznych Energy Chain®, które zachowują swoje właściwości dłużej niż inne łańcuszki.
Sekwencja łuków
Wybór drutów ortodontycznych zależy od fazy leczenia.
Faza szeregowania – wskaźnik nieregularności (siekacze-kły) determinuje wybór łuków NiTi o dużej elastyczności. Łuki termalne to łuki wyjątkowe, które łączą pamięć kształtu wraz z ciągłą siłą działania, niezależną od stopnia aktywacji i odkształcenia. W większości przypadków na początku stosuje się łuk
o mniejszych rozmiarach i delikatniejszym działaniu, a następnie wymienia się go na łuk .017″ x .025″ o dużej elastyczności w celu uszeregowania koron i korzeni zębów. Po fazie szeregowania, zależnie od potrzeby, można wykonać stripping z zastosowaniem mechanicznych narzędzi obrotowych. Metoda ta jest szybka i wygodna w porównaniu z manualnym lub mechanicznym strippingiem z zastosowaniem wierteł czy tarcz.
Faza poziomowania – decyzja o kontynuowaniu leczenia z zastosowaniem łuków elastycznych lub łuków
z krzywą Spee zależy od głębokości zgryzu i jego korelacji z biotypem twarzy pacjenta. W przypadkach zgryzu głębokiego lub otwartego należy zastosować łuki Orthonol® z krzywą Spee i wyciągami międzyszczękowymi.
Faza zamykania szpar – w tej fazie należy rozpatrzeć dwa elementy: ilość przestrzeni do zamknięcia i głębokość zgryzu. Dystalne zamykanie szpar w odcinku przednim sprzyja pogłębianiu zgryzu i utracie torku. Te dwa czynniki wydają się pogarszać cechy indywidualne z istniejącym zgryzem głębokim w przypadkach brachycefalicznych. Łuki stalowe Tru-Chrome® nadają się idealnie do zamykania szpar i ustawiania torku. Są wystarczająco sztywne, aby kontrolować tork i szeregować korzenie. Szczególnie zaleca się stosowanie łuków Tru-Chrome .019″ x .025″ z dołączonymi haczykami położonymi dystalnie za siekaczami bocznymi. W przypadkach zgryzów głębokich bardzo nasilonych należy stosować łuki formowane Beta III z prostymi sprężynkami “T”.
Faza końcowa – należy rozpatrzeć indeks nieregularności, stosunki pionowe, klucz Andrewsa oraz okluzję czynnościową. Leczenie kontynuujemy z zastosowaniem łuków Tru-Chrome® .019″ x .025″ (w przypadkach małych nieregularności, doskonałego zgryzu, itd.) lub zmianą na łuki Beta III lub Flex VIII .019″ x .025″ (wraz z dostosowaniem zgryzu i wyciągami międzyszczękowymi).